Kolonia lęgowa podkowca małego w dawnym domu wczasowym w Głuchołazach ma się dobrze. Właśnie został wyremontowany dach nad strychem, gdzie gromadzi się nawet do 140 dorosłych nietoperzy. Pod hasłem „Wiosenne przebudzenie podkowca”, Fundacja Benevolens zorganizowała 12 maja, kolejne już Dni Otwarte Funduszy Europejskich, w których podkowce odegrały dużą rolę.

Zespół projektu przedstawił te zwierzęta przybyłym gościom. Odbyły się prezentacje na temat biologii i ochrony podkowca oraz o metodach wykorzystania jego obecności jako promocji obiektu. Dzięki kamerom na podczerwień, uczestnicy podglądać mogli zwierzęta przebywające na strychu oraz obserwować ich wieczorny wylot z budynku. Na stoisku informacyjnym można było się zapoznać z projektem LIFE Podkowiec+ oraz zadać pytania fachowcom.

Gospodarze również przygotowali wiele atrakcji, między innymi poplenerową wystawę prac plastycznych i wiele ciekawych prelekcji o Ziemi Nyskiej.

W uznaniu troski i dbałości o nietoperze oraz działań promocyjnych, Fundacja Benevolens została wyróżniona Znakiem Jakości Kraina Podkowca.