Dawny Dom Wypoczynkowy Zacisze/Górnik od lat nie użytkowany przez ludzi, gości około 140 dorosłych podkowców małych. Jest to jedna z nielicznych kolonii tego gatunku w województwie opolskim i w polskich Sudetach. Należy do największych kolonii rozrodczych w całej Polsce, plasując się w drugiej dziesiątce!

Położenie obiektu u podnóża Góry Parkowej (Góra Chrobrego) w Głuchołazach, jest wręcz idealne dla podkowców. Stołówka znajduje się tuż przy sypialni. Nietoperze opuszczając budynek znajdują się w parku, płynnie przechodzącym w las. Zaraz obok zaczyna się rezerwat przyrody Las Bukowy.

Podkowce zajmują głównie boczne skrzydło jednego z budynków ośrodka i ta właśnie część zostanie wyposażona w nowy dach w ramach projektu LIFE Podkowiec+, dzięki środkom mechanizmu finansowego LIFE+ Unii Europejskiej. Prace obecnie trwają i już wkrótce kolonia będzie zabezpieczona. Przychylność nowych właścicieli dla maleńkich mieszkańców strychu i dbałość o otoczenie kolonii gwarantują im bezpieczne schronienie na najbliższe kilkadziesiąt lat.

Park wokół ośrodka został już zrewitalizowany przez Fundację Benevolens, która prowadzi też ciekawe działania edukacyjne o podkowcach i okolicznej przyrodzie. W sali położonej bezpośrednio pod kolonią planowana jest, przy współpracy z PTPP „pro Natura”, stała wystawa o podkowcach. Zespół projektu uczestniczył tu już w działaniach edukacyjnych, między innymi w spotkaniu z okazji 25-lecia programu LIFE, propagując dokonania projektu i prowadząc pokazowe obserwacje nietoperzy wylatujących wieczorem na żer.

Dach kolonii w Głuchołazach będzie już ostatnim z dziewięciu remontów zaplanowanych w projekcie LIFE Podkowiec+.