Bad Frankenhausen to uzdrowiskowe miasteczko znane z produkcji guzików, kuracji solnych, krzywej wieży oraz Panoramy Wojny Chłopskiej, ulokowanej na pobliskim wzgórzu, na polu XVI-wiecznej bitwy.

W Muzeum Regionalnym znajduje się ekspozycja poświęcona nietoperzom, a elementy dotyczące tych ssaków znalazły się także na innych wystawach, na przykład w sali poświęconej historii poczty zawisła gablota ze znaczkami przedstawiającymi nietoperze.

Z całą pewnością, autorom obca była tradycyjna muzealna formułka „nie dotykać eksponatów”. Bardzo wiele rozwiązań wymagało aktywnego udziału zwiedzających – rozwiązania łamigłówki, zajrzenia za drzwiczki skrywające zdjęcie i opis, otwarcia muzealnej szuflady z eksponatami. To ostatnie rozwiązanie pozwala też umieścić znacznie większą liczbę eksponatów w ograniczonej przestrzeni. Dużym powodzeniem cieszyło się stanowisko pomiaru zakresu słyszanych częstotliwości oraz komora ilustrująca impulsowy sposób widzenia świata za pomocą echolokacji.

Jedną z atrakcji była też transmisja na żywo z kolonii nietoperzy zlokalizowanej w oddalonym o około 10km kościele. Obok rozmaitych technologicznie zaawansowanych, znalazło się też miejsce dla bardzo prostych rozwiązań, takich jak nietoperzowe origami, czy proste puzzle i zagadki.

W Muzeum można wypożyczyć „plecak nietoperzowy”, zawierający między innymi detektor ultrasoniczny. Placówka organizuje także dodatkowe wydarzenia, na przykład Noc Nietoperzy lub wyjścia w teren z przewodnikiem.

Uzupełnieniem wystawy są terenowe stacje rozmieszczone w okolicy, o których mowa w pozostałych dwóch częściach relacji z Powiatu Kyffhäuser w północnej Turyngii.