Jesienią podkowce przygotowują się do zimy, którą prześpią w podziemnych schronieniach. Zimowanie nietoperzy można wprawdzie nazwać snem jedynie w uproszczeniu, jest to bowiem stan bardziej przypominający odrętwienie, torpor. Zwyczajowo określany jest jako hibernacja, ale i ten termin nie jest precyzyjny. Nie wchodząc w szczegóły, na kilka miesięcy nietoperze udają się na spoczynek.

Ich sympatycy wykorzystują tymczasem ostatnie ciepłe dni na przeprowadzenie imprez związanych z podkowcem. Warto wspomnieć, że wielu z organizatorów zaangażowanych w przygotowanie i przeprowadzenie imprez to Ambasadorzy Podkowca i uczestnicy wyjazdów studyjnych w ramach projektu LIFE Podkowiec+

Ojcowska Złota Jesień odbywająca się już po raz 49. zgromadziła 49 młodzieżowych drużyn reprezentujących małopolskie szkoły ponadgimnazjalne. W rajdzie terenowym, połączonym z konkursami, uczestnicy poznawali historię i przyrodę Ojcowskiego Parku Narodowego, a najlepsi zdobyli nagrody ufundowane przez Park. Obok głównego konkursu, odbyły się również gry, zabawy i mini konkurs o podkowcu małym, poprowadzone przez Piotra Firleja, pracownika projektu LIFE Podkowiec+.
Pełna relacja z rajdu na stronie Ojcowskiego Parku Narodowego

W ciepły weekend 14-15 października odbyło się w dolinie Popradu Podkowcowe Zakończenie Sezonu Rowerowego, które było okazją do premierowego rozegrania Sądeckiej Gry Rowerowej, zainicjowanej przez Punkt Informacji Turystycznej w Piwnicznej reprezentowany przez Małgorzatę Kotarbę. Na trasie gry znalazło się 11 punktów z zadaniami, a przewodnikiem po trasie był podkowcowy pakiet startowy. Punkty przysługiwały za zadania dotyczące doliny Popradu, takie jak krzyżówki, wykreślanki, grę „znajdź różnice”, i za ułożenie piosenki o podkowcu małym!

Kolejną, wieczorną częścią imprezy było spotkanie w Bacówce nad Wierchomlą, pod hasłem „Podkowcowe ultradźwięki”.

Drugiego dnia w Sądeckim Centrum Informacji o Podkowcu Małym, zlokalizowanym przy Muszyńskich Ogrodach Biblijnych rozpoczęła się Podkowcowa Gra Miejska po Muszynie, pozwalająca dowiedzieć się wiele o podkowcach podczas aktywnego zwiedzania z rymowanym przewodnikiem.

Organizatorami weekendowego programu byli PTPP „pro Natura” (w ramach projektu Life Podkowiec+), Centrum Informacji Turystycznej w Starym Sączu, Muszyńskie Ogrody Biblijne, Informacja Turystyczna w Piwnicznej.