Na froncie i tylnej stronie okładki podkowiec mały. Wewnątrz wszystkie polskie gatunki nietoperzy, w różnych ujęciach i sytuacjach. To nowe wydawnictwo sygnowane przez OTON, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Nietoperzy. Na prowadzonej przez OTON stronie www.nietoperze.pl możemy przeczytać, że „Wydawnictwo powstało dzięki współpracy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy ze Stowarzyszeniem „Uroczysko” w Supraślu oraz Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku„.

Człowiek spotyka nietoperze w rozmaitych okolicznościach. Najczęściej są to spotkania bezkonfliktowe, ale niekiedy konieczna jest interwencja. Książka podaje porady, co i jak zrobić samemu, a kiedy wezwać pomoc, w postaci doświadczonego chiropterologa. Porady ilustrowane są znakomitymi infografikami – najczęściej w formie komiksu oraz dobrze dobranymi zdjęciami. Wiele z tych zdjęć jest autorstwa Maurycego Ignaczaka, znakomitego fotografa i badacza nietoperzy.

Wśród autorów tekstu znajdziemy badaczy i praktyków z dużym doświadczeniem, a recenzentem jest znamienity chiropterolog Grzegorz Lesiński. Autorzy zadbali o wysoki poziom merytoryczny, włącznie z używaniem najnowszego nazewnictwa nietoperzy krajowych, stosowanego w publikacjach naukowych. Jednak wydawnictwo nie jest w zamyśle kierowane do zawodowców, lecz raczej do ogółu społeczeństwa. Dlatego w książce zastosowano atrakcyjną formę, prosty język i czytelne ilustracje.

Zapewne poradnik szybko stanie się bestsellerem, a nawet białym krukiem, ale na szczęście jest też dostępny w formie elektronicznej. Można go pobrać ze strony OTONu, w formacie PDF.

Zdjęcia użyte w notatce pochodzą ze strony www.nietoperze.pl