Korona Pogórzy już za nami. Na wiśnickim zamku licznie zebrani goście mieli okazję bliżej poznać podkowca małego, a także laureatów wyróżnień, przyznanych tym, którzy do jego ochrony się przyczyniają.

Lokalizacja wydarzenia w pełni potwierdziła hasło „Podkowiec ma gust!” We wspaniałej Sali Balowej odbyły się prelekcje na temat podkowca małego i programu jego ochrony, tj. LIFE Podkowiec+. Była to okazja do poinformowania o przypadającym, w tym roku 25-leciu programu LIFE, mechanizmu Unii Europejskiej finansującego programy ochrony elementów przyrody mających znaczenie w skali Wspólnoty.

Podczas wydarzenia po raz pierwszy można było doświadczyć zwiedzania Zamku oczami podkowca. Specjalne okulary stereoskopowe wyświetlające użytkownikowi trójwymiarowy film nakręcony w zamkowych wnętrzach dawały wrażenie spaceru po zamku. W trakcie prezentacji, nagle następowała zmiana perspektywy i widz odnosił wrażenie, że leci zamkowymi korytarzami niczym nietoperz.

Atrakcji różnego rodzaju było więcej, stoiska prezentujące produkty regionalne, prezentacje na temat Pogórza Wiśnickiego i jego atrakcji. Przyrodnicze prelekcje odpowiadały na pytania skąd wzięły się uprzedzenia w stosunku do nietoperzy, oraz czy podkowiec, który wszak ma gust, woli zamki, czy pałace, a także dlaczego zimą nie wchodzimy do jaskiń. Osoby mające dostęp do Internetu same mogły odpowiadać na wiele pytań w konkursie wiedzy o podkowcach, prowadzonym z użyciem własnych smartfonów lub laptopów.

Rozstrzygnięte też zostało bardzo ważne pytanie o laureatów wyróżnień dla osób i instytucji zasłużonych dla nietoperzy. W trakcie imprezy medale „Złoty Podkowiec” odebrali Pani Bożena Kotońska – Regionalny Konserwator Przyrody w Krakowie, Ksiądz Jan Pipka z greckokatolickiej parafii w Krynicy Zdroju, Państwo Andrzej i Jolanta Węglowie mający wieloletnie zasługi w ochronie podkowca.

Znak Jakości „Kraina Podkowca” przyznany został; Diecezji Tarnowskiej, Pienińskiemu Parkowi Narodowemu, Opactwu OO. Cystersów w Szczyrzycu, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie oraz gospodarzowi imprezy Muzeum Ziemi Wiśnickiej.

ZP2017Wisnicz1 ZP2017Wisnicz2 ZP2017Wisnicz3 ZP2017Wisnicz4 ZP2017Wisnicz5 ZP2017Wisnicz6 ZP2017Wisnicz7 ZP2017Wisnicz8 ZP2017Wisnicz9 ZP2017Wisnicz10 ZP2017Wisnicz11 ZP2017Wisnicz12