Powiat Kyffhäuser to najdalej na północ wysunięte stanowisko podkowca małego w Niemczech, a przy tym miejsce, gdzie podkowce mają zimowe i letnie kolonie w tych samych, ciepłych, gipsowych jaskiniach.

Region obfituje w historyczne pamiątki, w tym pomnik Kyffhäuser, stanowiący między innymi symboliczne miejsce spoczynku Barbarossy, który według legendy ma spać pod ziemią w oczekiwaniu na przebudzenie i odnowę świętego cesarstwa w duchu pokoju. Tu, przy pomniku powitała nas Pani Starosta Antje Hochwind.

Pomnik znalazł się w programie pobytu jako miejsce rozrodu i zimowania podkowców małych. Zbudowany na ruinach Zamku Kyffhausen, zawiera bowiem sporo pomieszczeń, w tym podziemnych, a także najgłębszą studnię zamkową na świecie (176m).

Na zamku znajduje się stanowisko informacyjne pokazujące działanie detektorów ultrasonicznych. Tu także zainstalowano automatyczną stację badania wędrówek nietoperzy, rejestrującą pojawienie się nietoperzy wyposażonychw nadajniki radiowe. Pozwala to odnotować pojawienie się nietoperzy w promieniu do 5 kilometrów od zamku. Każdy nagajmik wysyła indywidualny sygnał, przypominający kod paskowy na produktach, co pozwala identyfikować poszczególne osobniki.

W pobliżu pomnika znajduje się Jasknia Barbarossy, antracytowa, ciepła i bardzo duża, ale za to mało urozmaicona. Wynika to z jej budowy (antracyt i inne formy gipsu) oraz powstania w całkowitej izolacji od świata zewnętrznego. Po jej odkryciu, przy poszukiwaniu miedzi, dostęp do jaskini zyskały także zwierzęta i zimuje tu kilka gatunków nietoperzy. Przed jaskinią ustawiono tablice informacyjne o nietoperzach.