18 czerwca 2016 r. nastąpiło otwarcie obserwatorium nietoperzy w Wapienniku Łaskawy Kamień w Starej Morawie koło Stronia Śląskiego.

Teraz każdy odwiedzający Masyw Śnieżnika będzie mógł jeszcze lepiej poznawać życie mieszkających tutaj podkowców małych, nocków dużych i innych gatunków nietoperzy. Uczestnicy spotkania zostali serdecznie przyjęci przez gospodarzy i właścicieli obiektu Jolantę i Michała Rybczyńskich. W uroczystości wzięli udział dr Tomasz Kokurewicz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Renata Paszkiewicz, Rafał Szkudlarek i Piotr Firlej z Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura”, oraz zgromadzeni przyjaciele miejsca i turyści.

W czasie otwarcia obserwatorium, dr Tomasz Kokurewicz opowiedział uczestnikom o życiu podkowca małego i nocka dużego. Ciekawe informacje zebrał w okolicach Wapiennika. W czasie prowadzonych tutaj badań, zaobserwowano żerowanie samic w świetle dziennym.

Uczestnicy mogli dowiedzieć się, że podkowce (w tym podkowiec mały) są gatunkami osiadłymi. Łatwiej je dzięki temu chronić, ale jednocześnie są bardziej wrażliwe na zmiany powodowane przez człowieka, gdyż nowe miejsce, do którego ewentualnie mogłyby się przenieść musiałoby znajdować się w pobliżu.

Wapiennik jest jednym z pierwszych obserwatoriów nietoperzy w Polsce, gdzie kamery pracujące w podczerwieni przesyłają obraz do monitorów bez kontaktu człowieka ze zwierzęciem. Jest to niezwykle ważne, bo samica w okresie laktacji jest bardzo podatna na stres.

W czasie spotkania uczestnicy dowiedzieli się więcej o Krainie Podkowca, w tym o aktualnych działaniach prowadzonych w zakresie popularyzacji wiedzy o podkowcu małym w ramach projektu LIFE Podkowiec+. Prezentację przedstawił Piotr Firlej.

Zapraszamy również na strony Wapiennika w Starej Morawie, gdzie zamieszczanych jest wiele ciekawych informacji z życia podkowca małego i gdzie można go zaobserwować.

wapiennik1 wapiennik2 wapiennik9 wapiennik5 wapiennik6 wapiennik4 wapiennik8 wapiennik3 wapiennik14