Nad miejscowością Sachsenburg górowały niegdyś dwa zamki, dolny (untere) i górny (obere), obecnie oba w ruinie.
Z dolnego zamku pozostały resztki murów oraz 4-piętrowa wieża na planie kwadratu 8x8m. Została ona odrestaurowana przez lokalną grupę stowarzyszenia ratującego zamki. Lokalna organizacja Sachsenburgerverein, której przewodzi pani Doris Röse, urządziła w wieży wystawę poświęconą historii i przyrodzie. Większość eksponatów i informacji dostarczył małżonek pani prezes, pan Norbert Röse, z zawodu fryzjer, ale z zamiłowania przyrodnik i fotograf, którego szczególną pasją są storczyki i nietoperze. Z przyjemnością wpisaliśmy się do księgi pamiątkowej, jako pierwsza zagraniczna grupa odwiedzająca wystawę od czasu jej otwarcia około 5 lat temu.

Obok wieży miejscowi chiropterolodzy często prowadzą odłowy nietoperzy w sieci. Tego wieczora schwytane były 4 osobniki, kążdy z nich z innego gatunku, dzięki czemu uczestnicy mieli okazję zapoznać się z nimi z bliska.

W pobliżu, nad jeziorem znajduje się jedno z 13 terenowych stanowisk informacyjnych poświęconych nietoperzom. Tu, nad wodą, nietoperze chętnie chwytają drobne owady, w szczególności komary i ochotki. Stanowisko składa się z tablicy informacyjnej, zatytułowanej „Komary? Pycha!” i stanowiska z detektorem pozwalającym usłyszeć sygnały echolokacyjne przelatujących nad wodą łowców.